DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

KULTURISTICKÁ PORADNA !!! NO PAIN NO GAIN !!!

 

BCAA - proč je užívat

BCAA - větvené aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin tvoří významnou část všech aminokyselin tvořících svalovou tkáň. Pod vlivem intenzívní fyzické zátěže se vyčerpává energetická zásoba tvořená glykogenem a nastupuje tvorba energie z větvených aminokyselin. Této nepříznivé situaci lze zabránit podáváním větvených aminokyselin - BCAA. Ve stravě je v řadě případů nedostatek BCAA. Proto jejich podávání v doplňkové formě je zcela nezbytné pro sportovce a fyzicky zatěžované jedince a pro osoby s nedostatečným příjmem bílkovin, případně pro ty, kdo redukují nadváhu snížením příjmu potravy a zvýšenou fyzickou aktivitou.

BCAA jsou v těle důležité pro

  • zvýšení kvality a množství svalové hmoty
  • obnovení síly a urychlení regenerace
  • podporu novotvorby svalové hmoty
  • ochranu svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem
  • ochranu svalové hmoty před devastací v průběhu snižování nadváhy
  • dostatek volných větvených aminokyselin pro tvrdý trénink
  • zvyšování absolutní síly
  • spalování tuků a redukci nadváhy

BCAA to jsou L-leucin, L-isoleucin a L-valin

Větvené aminokyseliny (BCAA) L-leucin, L-isoleucin a L-valin, patří mezi esenciální - nepostradatelné aminokyseliny (lidské tělo si je neumí samo vyrobit) a tvoří třetinu svalových bílkovin. V průběhu sportovního výkonu , ať již aerobního nebo anaerobního, dochází ke ztrátám BCAA a následkem je devastace aktivní svalové hmoty. Podáváním větvených aminokyselin v období před zahájením fyzické aktivity je chráněna svalová hmota před devastací.

BCAA - formy

  • tekutina v plastových lahvičkách - různé příchutě
  • tablety
  • želatinové kapsle
  • tekutina v ampulích

BCAA v potravinách

Největší množství BCAA se vyskytuje v mléčných výrobcích a červeném mase. Dalšími přirozenými zdroji BCAA jsou všechny potraviny s obsahem proteinů. Strava většiny lidí obsahuje dostatečné množství BCAA, které je přibližně 25-65 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Sportovci v intenzivním tréninku obvykle užívají 5 g leucinu4 g valinu a 2 g isoleucinu denně. Ochrání se tak před svalovými ztrátámi a zvýší nárůst svalové hmoty.

BCAA - příklad dávkování


1. K ochraně svalové hmoty 40ml asi 30 minut před výkonem
2. Pro urychlení doby regenerace 40ml ihned po ukončení fyzické zátěže
3. Možnost oba způsoby spojit 25 ml před a 25 ml po výkonu 

SHRNUTÍ O BCAA

 

Po celou dobu svého působení v oblasti poradenství ve sportovní výživě se setkávám s dotazy na jednotlivé druhy doplňků, zda-li se v tom či onom případě nejedná o podvod nebo trik výrobců, neboť klient nic necítí a výrobek mu určitě nefunguje. Samozřejmě, u řady doplňků jsou mnohá tvrzení jednotlivých výrobců o průkazných studiích účinnosti jejich „zaručeně pravých a nejúčinnějších“ výrobků velice sporná, občas se však setkávám s obavami i u suplementů, které jsou účinné zcela jistě a které jsou v tomto ohledu prověřeny mnoha lety užívání a stovkami a snad i tisíci studiemi nezávislých (a slovo nezávislých zdůrazňuji!) odborných týmů. Většinou zjistím, že je chyba na straně klienta, který přípravek užívá buď zcela nevhodně, nebo má příliš přehnaná očekávání.

Právě k těmto zbytečně zavrhovaným doplňkům patří čím dál častěji i aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, známější spíše pod anglickou zkratkou BCAA. I přesto, že se jedná o zaručeně „fungující věc“, mnozí stále pochybují. Pojďme si tedy ukázat, jak to s BCAA ve skutečnosti je. Abyste pochopili, čím vám mohou být zmíněné aminokyseliny prospěšné, je důležité zopakovat několik základních informací, kterými začneme.

BCAA patří mezi aminokyseliny, tedy základní stavební kameny bílkovin. Jednotlivé aminokyseliny mají schopnost vázat se mezi sebou tzv. peptidovou vazbou a vytvářet postupně stále větší molekuly. Dvě aminokyseliny vytvoří dipeptid, tři tripeptid. Všeobecně se 2 - 10 navázaných aminokyselin nazývá oligopeptid, 11 až cca 80 aminokyselin je označováno za polypeptid a teprve o řetězci s počtem aminokyselin vyšším než 80 mluvíme jako o bílkovině.

Co je aminokyselina? Jedná se o karboxylovou kyselinu, která navíc obsahuje funkční skupinu – NH2. V současnosti známe 23 základních aminokyselin (opravdu se nejedná o chybu tisku – dnes už je popsáno skutečně 23 základních aminokyselin), z nichž se tvoří bílkoviny a jsou obsaženy v živé hmotě na jakémkoliv stupni vývoje, od bakterie po člověka. To také nepřímo ukazuje na fakt o jednotném původu na naší planetě – to jen pro ty, kteří stále věří, že nás různě mění vetřelci z jiné planety.

Každá aminokyselina (s výjimkou glycinu) se může nacházet ve dvou konfiguracích: L a D. Pokud v běžně dostupném textu narazíte na zmínku o aminokyselině bez označení, má autor na mysli L-formu, která se vyskytuje v přírodě častěji. Základní vzorec vypadá takto:

image

Podle nutnosti příjmu potravou se aminokyseliny dělí na pro člověka postradatelné a nepostradatelné (tzv. esenciální). Postradatelné si tělo dokáže syntetizovat z jiných látek nebo jiných aminokyselin. Esenciální se však musí v nezbytných množstvích dodat potravou. Pro člověka jsou jimi valin, methionin, isoleucin, threonin, fenylalanin, leucin, tryptofan a lysin.

Biologická hodnota konkrétní bílkoviny, o níž se tak často v souvislosti se sportovní výživou mluví, pak závisí především na obsahu těchto esenciálních aminokyselin (o tom, chcete-li, můžeme mluvit někdy příště). Nás budou nyní zajímat tři z esenciálních aminokyselin - leucin, isoleucin a valin.

Právě tyto tři aminokyseliny jsou označovány jako BCAA – tedy rozvětvené aminokyseliny (bezesporu „nejzajímavější“ z nich je leucin, proto se k němu dostaneme ještě zvlášť na konci článku). Aminokyseliny typu BCAA tvoří až 35 % obsahu svalové hmoty.

BCAA zaujímají mimořádné postavení v metabolismu, což je důvodem jejich uplatnění ve sportu a například také v klinické praxi. Jejich metabolismus má hodně společného s odbouráváním mastných kyselin. Katabolismus (čili rozklad) větvených aminokyselin v organismu sestává ze tří základních stupňů: transaminace, oxidační dekarboxylace a třetího kroku, který je podobný β–oxidaci mastných kyselin. Pro katabolismus větvených aminokyselin je typické, že se jen nepatrně metabolizují v játrech. Jsou totiž zpracovávány na periferii, zejména ve svalu, pro který představují vynikající palivo (mimoto se zpracovávají také v mozku). Během trávení bílkovin je podíl větvených aminokyselin na celkových cirkulujících aminokyselinách velmi značný. Jak tyto aminokyseliny samotné, tak z nich odvozené produkty, mají zvláštní terapeutický význam – používají se při chorobách jater, svalů a při selhání ledvin. Větvené aminokyseliny jsou součástí umělých diet a mají kladný vliv na metabolismus bílkovin – lze jej označit za antikatabolický, protože vedou ke zvýšení syntézy bílkovin v srdci a játrech.

V jedné z prováděných studií bylo sportovcům předepsáno užívání větvených aminokyselin (5,76 g leucinu, 2,88 g isoleucinu a 2,88 g valinu denně) po dobu 21 dní. U celé skupiny byl zjištěn nárůst čisté svalové hmoty v průměru o 1,5 % a zvětšení svalového objemu paží a nohou, stejně tak i čisté síly.

imageV jiné studii bylo triatlonistům po dobu 30 dní podáváno 10 g větvených aminokyselin 60 minut před aerobní zátěží. Při kontrolním měření po tréninku byla této skupině zjištěna o 95 % vyšší hladina růstového hormonu než kontrolní skupině, které byla podávána mléčná bílkovina (mléčná bílkovina – kasein – obsahuje 10 % leucinu).

Při výzkumech bylo též objasněno, že při používání větvených aminokyselin dochází k mnohem nižší tvorbě kyseliny mléčné (což znamená, že tělo při výkonu používá menší množství svalového glykogenu k tvorbě energie). Zvláště pro kulturisty je výše zmíněné dobrou zprávou, neboť je to právě kyselina mléčná, která omezuje počet vykonaných opakování v tréninkové sérii.

Neopomenutelnou informací je i skutečnost, že doplňování větvených aminokyselin po výkonu udržuje hladinu glutaminu v krvi. To signalizuje posilování imunitního systému, neboť snížení jeho hladiny snižuje obranyschopnost organismu a zvyšuje možnost infekce.

Co tedy z tohoto základního přehledu informací vyplývá?

  • 1. BCAA představují ideální zdroj energie pro pracující sval. Proč? Zpracovávají se přímo ve svalu a jejich štěpení je podobné rozkladu mastných kyselin (které jsou jedním ze zdrojů energie pracujícího svalu), takže je tělo může štěpit podobně jako mastné kyseliny a vytvářet tak novou energii.
  • 2. Jsou ideálním zdrojem pro výstavbu nové svalové tkáně. Proč? Urychlují syntézu bílkoviny v játrech, jsou nedílnou součástí svalové hmoty (vzpomínáte – tvoří až 35 % svaloviny) a k jejich štěpení nedochází v tenkém střevě, ale až ve svalu.
  • 3. BCAA ochraňují organismus před nemocí možnou následkem těžkých tréninků. Proč? Udržují hladinu glutaminu v krvi.

Dostáváme se k další důležité otázce – kolik máme užívat větvených aminokyselin? Kdy je užívání nejvhodnější? Je lepší je doplňovat každý den, nebo „jen někdy“? Pojďme nalézt odpovědi i na tyto otázky.

V osmdesátých letech byly prováděny studie o využití jednotlivých aminokyselin během sportovní zátěže. První pokusy byly učiněny s leucinem, jehož spotřeba se dá během sportovní zátěže relativně jednoduše měřit. Výsledky studií ukázaly, že právě spotřeba leucinu je nejvyšší ze všech aminokyselin, a to jak u aerobního, tak i u anaerobního zatížení (jen pro úplnost – aerobní je např. jogging, anaerobní kulturistika). Profesor Vernon Young, světová kapacita v oblasti výzkumu bílkovin, během testů zjistil, že oxidace leucinu během dvouhodinové jízdy na ergometru při zatížení na 55 procentech VO2max vzrostla o 240 %. Je velice pravděpodobné, že se i spotřeba isoleucinu a valinu bude pohybovat na podobné úrovni. Je sice těžké měřit jejich oxidaci, ale během testů byla zjištěna výrazně zvýšená aktivita enzymu jménem dehydrogenáza ketokyseliny s rozštěpenými řetězci, což je enzym kontrolující štěpení všech tří větvených aminokyselin.

Na základě výzkumu profesora Younga bylo zjištěno, že se denní potřeba leucinu pro mladého nesportujícího jedince pohybuje v rozmezí 20 – 40 mg na kg a den. Pro sportovce trénujícího denně tři a více hodin pak vychází denní dávka minimálně na 60 mg / kg / den.

Při testech byla zkoumána i potřeba valinu - její výše byla stanovena mírně pod hranicí 40 mg / kg / den, pro intenzivně trénující jedince se doporučuje dávka minimálně 50 mg / kg / den.

U isoleucinu se potřeba stanovuje velice těžko kvůli obtížnosti měření jeho štěpení, odborníci ale doporučují denní dávku zhruba 20 mg / kg / den.

Při jiné studii bylo zjištěno, že narozdíl od kardiovaskulárního cvičení dochází při intenzivním tréninku (např. kulturistika nebo vzpírání) k poklesu hladiny větvených aminokyselin ve svalu o 14 %.

Pro názornost předkládám tabulku denní potřeby všech tří větvených aminokyselin pro jedince s hmotností od 60 do 120 kg:

Tělesná váha Leucin Valin Isoleucin
60 kg 3,6 g 3,0 g 1,2 g
70 kg 4,2 g 3,5 g 1,4 g
80 kg 4,8 g 4,0 g 1,6 g
90 kg 5,4 g 4,5 g 1,8 g
100 kg 6,0 g 5,0 g 2,0 g
110 kg 6,6 g 5,5 g 2,2 g
120 kg 7,2 g 6,0 g 2,4 g
       

Při pohledu na čísla v tabulce výše mějte však na paměti, že se dané množství týká celkového příjmu větvených aminokyselin, tedy i těch, které jsou obsaženy v běžné stravě! Doplňky výživy mají být opravdu jen doplněním ve správnou chvíli. Z běžných potravin je největší množství větvených aminokyselin obsaženo v kuřecím a krůtím mase, v mořských rybách a luštěninách (fazole, čočka a hrách).

Pokud kupujete BCAA doplňky výživy, pamatujte si, že by na obalu mělo být jasně uvedeno, že se jedná o formu volných aminokyselin (L-leucin, L-valin a L-isoleucin). Nejideálnějším obalem pro takový doplněk je tmavé sklo. Také nikdy nezapomeňte zkontrolovat datum výroby a spotřeby! Aminokyseliny, které byly vystaveny světlu nebo jsou prošlé (a tedy již s největší pravděpodobností zoxidovaly), vám mohou způsobit maximálně nevolnost, vaše svaly z nich ale užitek mít určitě nebudou! Ideální poměr zastoupení jednotlivých aminokyselin (v pořadí leucin, isoleucin a valin) je 2 : 1 : 0,5.

A jsme u poslední otázky, kdy větvené aminokyseliny používat? Je všeobecně známo, že příjem bílkovin by měl být rozdělen do minimálně šesti denních porcí. V případě přidávání BCAA je tedy nejjednodušší podávat je právě s každou dávkou bílkoviny během dne. Další často používanou možností je doplnění dávky cca 5 g asi 60 minut před tréninkem (maximalizujete tak všechny výše popsané účinky větvených aminokyselin) a dalších 5 g ihned po tréninku - zvýšíte možnost tvorby nové svalové tkáně a urychlíte regeneraci organismu.

Větvené aminokyseliny nemají své opodstatnění jen v objemové fázi, ale samozřejmě i během diety. V tomto období je svalová tkáň mnohem více náchylná k destrukci během tréninkové zátěže. Tělo je také v důsledku snížení příjmu stravy více náchylné k nemocem. To vše ukazuje na důležitost doplňování větvených aminokyselin i ve fázi předsoutěžní přípravy. Navíc je vhodné zmínit, že podle posledních výzkumů napomáhá suplementace BCAA i odbourávání tělesného tuku, ovšem na výsledky dlouhodobých studií si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Shrňme si tedy ideální dávkování:

  • 1. Celková denní dávka BCAA by neměla překročit 20 g (vyšší množství není škodlivé, ale může způsobit trávicí problémy – proto omezení).
  • 2. Ideální je dané množství rozdělit do několika denních dávek a užívat je jak ve dnech, kdy trénujete, tak ve dnech odpočinku.
  • 3. V tréninkový den doplňte 5 g zhruba 60 minut před tréninkem a dalších 5 g ihned po tréninku spolu s koktejlem nebo potréninkovým jídlem (záleží, co po cvičení preferujete).
  • 4. Denní dávka je součtem ze všech zdrojů přijímaných během dne (strava a doplňky).

Ještě jsem vám slíbil zmínit se zvláště o leucinu. Podle posledních studií se právě leucin výrazně podílí na zrychlení nárůstu svalové hmoty. Podle všech dostupných výsledků nastartuje syntézu bílkoviny v organismu mnohem dříve než ostatní aminokyseliny. Protože je celý proces závislý na hladině inzulínu, nemůže pracovat zcela sám, bez dalších aminokyselin a sacharidů. V průběhu diety, kdy klesá příjem kalorií, je leucin organismem zužitkován k produkci alaninu, který tělo využívá k produkci glukózy v játrech. Proto v případě, že zvolíte samotný leucin, doporučuji doplnit 5 g ráno společně se snídaní a dalších 5 g leucinu po tréninku společně s 20 – 40 g bílkoviny a 50 – 100 g sacharidů (dávka závisí na tělesné hmotnosti). V netréninkový den doplňte druhou dávku společně s večeří. Ideálním zdrojem leucinu je izolát syrovátkové bílkoviny (14 % obsahu) a kasein (10 % obsahu). Izolát syrovátky se hodí zvláště před a po tréninku, kasein spíše během dne nebo před spaním.

Co říci závěrem? S trochou nadsázky lze říci, že se i nadále budeme každý den dozvídat o nově objevených zaručeně nejúčinnějších doplňcích či zakázaných látkách. Základní stravní doplňky, mezi něž BCAA větvené aminokyseliny patří, budou však existovat stále a budou vždy součástí vašeho jídelníčku, protože bez nich vám žádný zázračný doplněk nepomůže. V tuto chvíli mi zbývá zodpovědět již jen poslední otázku, a to otázku z nadpisu. Jsou BCAA aminokyseliny fenomén nebo mýtus? Proč ale odpovídat, po přečtení článku si zvládnete s jistotou odpovědět vy sami.

 

Anabolizéry-suplementy s anabolickým učinkem

 

Jak pomocí přírodních suplementů vytvořit v těle anabolické, resp. antikatabolické prostředí zadržující dusíkaté látky potřebné k růstu svalů (aminokyseliny, peptidy, proteiny) při jejich přetěžování tréninkem? To je otázka, jejímž částečným řešením (kromě tréninkové podpory anabolismu) je odpovídající suplementace pomocí anabolizérů.

Jaké účinky lze očekávat od anabolizérů?

 

  • Stimulaci hladiny mužského pohlavního hormonu - testosteronu.

     

  • Podporu a zvýšení dusíkové (proteinové) bilance tím, že RNA vytvoří více proteinů na ribozomální úrovni.

     

  • Snížení aktivity kortizonu, a tím potlačení katabolismu jako přirozeného důsledku intenzivního tréninku.

Nejosvědčenější anabolizéry a vhodné doplňky

ZMA

imageDřívější studie ukazují, že patentovaná směs aspartátu zinečnatého a hořečnatého (ZMA) u sportovců, kteří jsou pod vlivem stresu z tvrdého tréninku, zvyšuje hladinu testosteronu a inzulínového růstového faktoru IGF-1, aniž by potlačoval produkci tělesného testosteronu, a nemá žádné vedlejší nepříznivé účinky. Užívají se 2 - 3 kapsle před spaním.

Studie: Brilla studoval skupinu tvrdě trénujících silově vytrvalostních sportovců (fotbalistů), u nichž se vlivem užívání ZMA zvýšila hladina testosteronu o 43,7 % a IGF-1 o 25 % ve srovnání s placebovou skupinou.

HMB, arginin, arginin alfa-ketoglutarát, glutamin

Tyto látky se užívají v suplementační směsi. První třetina jejich dávky se užije během dne, druhá třetina po tréninku a poslední třetina před spaním. Někdy lze užívat glutamin samostatně.

Tribulus terrestris

Extrakt z Tribulus terrestris podporuje nejprve vylučování tzv. luteinizačního hormonu (LH) z předního laloku hypofýzy (podvěsku mozkového), který řídí činnost mužských pohlavních žláz, a tím stimuluje produkci testosteronu. Podávání 750 mg výtažku denně způsobilo u testovaných mužů nárůst hladiny LH o 72 % a volného testosteronu o 41 %.

BCAA

Aminokyseliny s větveným řetězcem mají výrazný anabolický i antikatabolický efekt prokázaný v nesčetných vědeckých studiích. Podporují růst čisté svalové hmoty bez tuku (LBM).

Hydrolyzáty syrovátky, kaseinu a dalších proteinů

Ty se užívají obvykle 1 - 2krát v průběhu dne, dále po tréninku a před spaním.

Maca extrakt

Maca je kořenová zelenina s neuvěřitelně vysokou výživovou hodnotou známá jako "peruánský ženšen". Jebohatá na aminokyseliny, fytosteroly, vitamíny a minerálie. Mace se přikládá mnoho zdravotně příznivých účinků jako posilování libida a léčení impotence, stimulace plodnosti u obou pohlaví a podpora imunitního systému a funkce nadledvinek.

Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum)

Aktivními látkami v tomto extraktu jsou gypenosidy, které jsou svými účinky podobné látkám obsaženým v ženšenu. Tyto látky zvyšují produkci NO v těle.

Účinná směs suplementů

Pojďme hned do běžné praxe - příklad anabolicky působící směsi doplňků rozšířený mezi kulturisty obsahuje na denní bázi:

3 - 5 denních doporučených dávek proteinového hydrolyzátu 
3 dávky BCAA 
1 dávka ZMA 
2 dávky argininu 
2 dávky kreatinu 
2 dávky HMB 
3 dávky glutaminu

BCAA a arginin - význam aminokyselin

Doporučuje se užívat 3 dávky BCAA (větvených aminokyselin), které stimulují tzv. leucinový cyklus, a k nim ještě 2 dávky aminokyseliny argininu, která aktivuje tělesné receptory spouštějící uvolňování oxidu dusnatého (NO). Jsou k dispozici dvojitě slepé studie, které ukazují, že obě látky, tj. BCAA a arginin, resp. arginin alfa-ketoglutarát, z nichž se NO uvolňuje, pozitivně ovlivňují syntézu bílkovin a mají anabolický efekt na svalovou tkáň. Existují nepochybné doklady o tom, že BCAA užívané bezprostředně před a po tréninku trvajícím okolo 40 minut zvyšují hladinu energie, spouštějí regeneraci a podporují pozitivitu dusíkové bilance.

Vědecké studie uvádějí, že BCAA mají pozoruhodný antikatabolický efekt i v případech, kdy není vyrovnaná energetická bilance v důsledku redukovaného příjmu kalorií a náročného intenzivního tréninku. Jedna z BCAA jednotek (leucin) se při intenzivním anaerobním tréninku rychle transformuje na energii. Kdyby leucin zcela chyběl, nebo byl na úplném minimu, tvorba bílkovin by se zcela zastavila a došlo by nepochybně i k úbytku svalové tkáně. Metabolické analogy leucinu, např. HMB (beta-hydroxy-beta-methylbutyrát) a KIC (ketoisokapronát), mohou efektivně potlačovat katabolismus i v případě redukované energetické bilance, tj. zejména při omezení příjmu sacharidů. Některé případové studie provedené jak s HMB, tak KIC ukazují, že jejich anabolický účinek má jinou povahu než suplementace proteiny. Lékařské výzkumy na HIV pozitivních jedincích trpících odbouráváním svalové hmoty jasně prokázaly, že HMB v kombinaci s glutaminem, kreatin monohydrátem a argininem působí zadržování dusíku v těle (anabolismus) podobně jako steroidní hormony či proteiny.

S vývojem dalších pokrokových suplementačních forem, jako jsou směsi aminokyselin s kaseinem a s hydrolyzáty syrovátky, bude zřejmě přibývat dalších a dalších možností, což povede k vyššímu zadržování bílkovin v těle sportovců i k posilování imunitního systému.

 

 

Kreatin:zdroj energie pro svalovou činnost

         

Kreatin, chemicky N methyl-guanidin-acetát, patří do rodiny aminokyselin, protože jeho molekulu tvoří tři aminokyseliny, které dobře znáte - glycin, arginin a methionin. Slovo kreatin pochází z řeckého „kreas“ (maso). Denní tělesná potřeba kreatinu činí asi 2 g, přitom přibližně polovina pochází z potravy (masa) a polovina se tvoří z uvedených aminokyselin zejména v ledvinách. Proč je vhodný pro posilování a jak správně suplementovat?

Trochu kreatinové teorie

 

image
Schéma kreatinu
Kreatin se vyskytuje především v kosterních svalech určených k vědomému pohybu a svalové práci. Jeho hlavní funkce spočívá v tom, že je z krve, která jej roznáší po těle, vychytáván ve svalech, kde se za asistence biogenního fosforu tzv. fosforyluje na fosfokreatin, který znáte pod názvem kreatinfosfát (CP). Určitě už víte, že kreatin (C) představuje důležitý zdroj či rezervu energie pro veškerou svalovou činnost. Fosfor k této fosforylaci poskytuje adenosintrifosforečná kyselina ATP, proto se v biochemické literatuře setkáte s formulací, že donorem kyseliny fosforečné (P) je ATP.

Při svalové zátěži tedy dochází k rozštěpení ATP na fosforečnou kyselinu a energii:
ATP → ADP + P + energie

Zásoby ATP ve svalech jsou však malé. Má-li výkon trvat delší dobu, musí již během svalové práce docházet k re-fosforylaci vzniklého ADP (adenosindifosfátu):
ADP + CP → ATP + C

Také zásoby CP jsou ve svalech omezené, i když jde o významný energetický substrát, z něhož pocházejí krátké nástupy (vlny) intenzivní svalové aktivity. Regenerace a resyntéza CP probíhá ve svalových buňkách takto:
C + ATP → CP + ADP

Suplementace kreatinem je stále velmi populární nejen v kulturistice, ale i u řady dalších sportovců, zejména u těch, u nichž jde o silový a rychlostně vytrvalostní typ zatížení. Lze jej užívat jako kreatin monohydrát, ale i jako další formy, např. Kre-Alkalyn.

Ve svalech se po zátěži veškerý kreatin mění na CP, tedy i ten kreatin, který jsme přidali suplementačně. Suplementací lze dosáhnout mírnějšího nárůstu okyselení pracujícího kosterního svalu (snížení pH), což je vhodné k prevenci tzv. zátěžové metabolické acidózy (překyselení), která se může podílet negativně na výkonnosti. U vytrvalostních kardio zatížení při užívání kreatinu nedochází k podstatnému zlepšení výkonnosti, ale pozitivní efekt se zjišťuje už např. u silově-vytrvalostních aktivit jako u sportovních her typu lední hokej a fotbal, kde je intenzita a charakter zátěže proměnný.

Studie

Podle několika studií podávání kreatinu nezvyšuje jednorázový maximální dynamický silový výkon (nezvedneme činku o větší hmotnosti), ale zvýší se náš maximální izometrický silový výkon (udržíme činku déle). Kreatin zvyšuje výkon při opakovaných velmi intenzivních trénincích, jako je např. intervalový trénink. Experimentálně bylo prokázáno, že podávání kreatinu zvyšuje rychlost resyntézy CP ve svalech. Důležitý je také poznatek, že při suplementaci kreatinem většinou nedochází ke snižování jeho syntézy v organismu.

Dávkování

imageKlasická doporučená dávka ve výkonnostní kulturistice je 15 - 20 g kreatinu na den po dobu 5 dnů jako iniciační či plnicí, potom 1 - 2 g denně jako dávka udržovací. Kreatin nemá nepříznivé vedlejší účinky, jediným vedlejším účinkem může být určitý otok svalů (edém) způsobený tzv. osmotickou hyperhydratací buněk. Hyperhydratace způsobuje zvýšení objemu svalu, což je efekt, který přijímáme v kulturistice pozitivně. Kulturista Porter Cottrell používá kreatin takto: začne vyšším dávkováním, tj. 5 lžiček (25 g) denně po dobu pěti dnů. Po uplynutí pěti dnů snižuje dávkování na 3 lžičky denně, tj. 15 g. Kreatin zapíjí malým množstvím ovocného džusu, aby se díky vyloučenému inzulínu lépe vstřebával. Jednu dávku kreatinu bere vždy ihned po tréninku.

Jak získat maximum ze suplementace kreatinem?

 

  • 1) Nejlepší doba k užití kreatinu, aby byl jeho účinek maximální, jsou chvíle kolem tréninku, tj. před i po něm.

    Měli byste si vzít jednu dávku kreatinu s předtréninkovým koktejlem nebo sacharidovým jídlem do 30 minut před tréninkem a jednu dávku s potréninkovým koktejlem, popř. sacharidovým jídlem přijatým ihned po tréninku. Užívání kreatinu před tréninkem umožní svalům nasytit se kreatinfosfátem, který svalům poskytne potřebnou „rychlou“ energii. Dávka kreatinu po tréninku pomůže doplnit do svalů energetické zásoby, maximalizovat objem svalových buněk a hladinu faktoru IGF-1 podporujícího svalový růst. Doba bezprostředně po tréninku představuje pro svaly ten nejvhodnější okamžik k dodávce důležitých výživných látek včetně kreatinu.

     

  • 2) Vyberte si pro Vás tu nejvhodnější formu kreatinu.

    Nejjednodušší, nejlevnější a neprozkoumanější formou kreatinu je klasický monohydrát kreatinu, což je molekula kreatinu, na níž je navázána jedna molekula vody. Těm, kteří s monohydrátem vždycky dosahovali dobrých výsledků, aniž by pocítili jakékoliv žaludeční obtíže nebo zadržování vody, doporučuji, aby u této formy zůstali. Když berete monohydrát, dejte si ho současně s mírnou dávkou sacharidů. Tím vzroste hladina inzulínu, která nasměruje doplněk do svalových buněk. Nebraňte se ale zkoušet moderní formy kreatinu, ať sami vidíte, která z nich Vám přinese lepší výsledky. Kulturistům, kteří i s mikronizovanou formou kreatinu mají žaludeční problémy nebo vyšší zadržování vody, nebo kteří zaznamenali nepřesvědčivé výsledky, i když dodržovali správné časování, dávkování a skladování, doporučujeme zkusit jinou formu kreatinu. Nabízí se třeba ethylester kreatinu a alfa-ketoglutarát kreatinu. Kre-Alkalyn je další formou kreatinu, u které se jedná o chemickou kombinaci kreatinu a soli s hodnotou pH okolo 12 (zásaditý). Toho je docíleno spojením molekul kreatinu s tzv. pufry, takže Kre-Alkalyn je rychle vstřebatelná a velmi dobře využitelná forma, která se prakticky nepřeměňuje (neodbourává) na kreatinin. Jeho denní dávka kolísá mezi 1,5 - 3 g.

     

  • 3) Používejte fázování příjmu kreatinu.

    imageKdyž se před více než 20 lety objevil kreatin poprvé na sportovní scéně, bylo běžnou praxí fázovat jeho příjem. Nejdříve se užívaly 5 - 7 dní v průběhu tzv. plnicí fáze extrémně vysoké dávky a pak se pokračovalo v udržovací fázi nižšími dávkami. Pokud jste však netrpěliví a přejete si výsledky už za pět dnů, můžete se „naplnit“ a užívat 5 g kreatinu 4krát denně spolu s proteinovým koktejlem a sacharidy. V tréninkových dnech berte dvakrát 5 g, jednou před tréninkem a podruhé po něm (viz pravidlo č. 1). Pokud Vám stačí asi dva týdny k tomu, abyste pocítili výsledky suplementace, nemusíte se s plnicí fází vůbec obtěžovat. Pokud si vyberete dávku 5 g, a to v jakékoliv formě, nemůžete udělat chybu.

     

  • 4) Maximalizujte vstřebávání kreatinu do svalů promyšlenou doplňkovou suplementací.

    Protože kreatin potřebuje inzulín, aby se dostal do svalových buněk, měli byste ho užívat současně se sacharidy a bílkovinami. To Vám pomůže zvýšit hladinu inzulínu. Po tréninku volte rychle vstřebatelné sacharidy, např. ve formě 40 - 100 g sacharidového sportovního nápoje nebo pečiva s vyšším glykemickým indexem. Ke kreatinu, proteinu a sacharidům lze ještě zvážit užívání dalších suplementů, které zvyšují hladinu inzulínu, podporují jeho vliv na svalovou buňku či napodobují účinek inzulínu ve svalové buňce, a tím pomáhají napumpovat do buňky ještě více kreatinu. Suplementem tohoto typu je např. kyselina alfa-lipoová.

    Kyselina alfa-lipoová (ALA) je účinný antioxidant, který zvyšuje účinky inzulínu na svalovou buňku. Z jedné studie z University of Saskatchewan (Kanada) vyplynulo, že u pokusných osob užívajících kreatin s ALA a bílým cukrem (sacharózou) se zvýšila hladina kreatinu ve svalu výrazně více než u osob, které braly jen kreatin a cukr, nebo které užívaly jen samotný kreatin. Ihned po tréninku užívejte 300 - 500 mg ALA současně s kreatinem, proteinem a sacharidy. Beta-alanin podporuje účinky kreatinu na růst svalové hmoty.

    Faktory, které urychlují vychytávání kreatinu do svalů

    a) trénink a cvičení 
    b) hladina vitamínu E (rostlinné oleje, ořechy, suplementace) a aminokyseliny beta-alaninu (suplementace) 
    c) hladina inzulínu (stoupá po přijetí sacharidů)

    Abyste tedy z kreatinu získali co nejvíce, užívejte ho podle následujícího návodu:

     

    Suplement Dávka
    30 min. před tréninkem  
    Kreatin 2 - 5 g
    Protein 20 g
    Pomalu vstřebávané sacharidy 20 - 40 g
    Beta-alanin 1-2 g
    Ihned po tréninku  
    Kreatin 2 - 5 g
    Protein 40 g
    Rychle vstřebatelné sacharidy 40 - 100 g
    ALA 300 - 500 mg
    Beta-alanin 1 - 2 g